מה ההבדל בין קרני UVA, UVB ו-UVC?

על שפת הים או במסלול הסקי – בכל בילוי בחוץ אנו חשופים לקרינה על-סגולה (אולטרה-סגולה, UV) מהשמש. הקרינה הזו היא הגורמת לכוויות שמש (הישרפות), כתמי זקנה ואפילו סרטן עור.

אבל לא כל קרני ה-UV זהות, ואחדות מהן מסוכנות במיוחד.
בטווח שבין האור שעינינו קולטות לבין קרני הרנטגן, אפשר לחלק את קרינת ה-UV לשלושה סוגים: קרני UVA, UVB ו-UVC. אבל מה משמעות האותיות האלה? המדריך הבא יעשה לכם סדר.

UVC

קרני UVC הן הסוג המסוכן ביותר של קרינה על-סגולה, אולם לרוב מדובר בסכנה תיאורטית בלבד: שכבת האוזון והחמצן שבאטמוספרה סופגים את רוב קרינת ה-UVC מהשמש לפני שהיא מגיעה אלינו. סוג הקרינה הזה משמש לסטריליזציה: נורות UV מיוחדות משמידות את החומר הגנטי של חיידקים ומשמשות לעיקור משטחים.

UVB

קרני UVB הן הגורם העיקרי לכוויות שמש (הישרפות) ונזקים אחרים לעור, כיוון שהן כמעט שאינן מסוננות על-ידי האטמוספרה. משום כך, מקדם ההגנה (SPF=Sun Protection Factor) נקבע לפי יכולת הסינון של קרינה זו.
עם זאת, אנו יודעים כי כמות מעטה של קרינה (ללא הפרזה!) אינה מזיקה, אלא דווקא מסייעת לעורנו לייצר ויטמין D, החיוני לגדילת העצמות ולבריאות השיניים.

UVA

לקרני UVA אורך הגל הגדול ביותר מכל קרני ה-UV. מבחינה פיזיקלית, אלה הקרניים בעלות רמת האנרגיה הנמוכה ביותר, המתקרבות לתחום הנראֶה. קרני UVA אחראיות לשינויים בפיגמנטציה של העור, או במילים אחרות, לשיזוף. בעבר נחשבו קרניים אלה ללא מסוכנות, אולם כיום ידוע כי הן פועלות באופן לא ישיר ומייצרות רדיקלים חופשיים העלולים לגרום נזק לתאים, אפילו שעות רבות אחרי החשיפה לשמש.
מקדם ההגנה נגד קרינת UVA אינו מצוין באופן ישיר, אך על תכשירי הגנה המיוצרים באירופה תוכלו לראות עיגול ובתוכו הכיתוב UVA, המציין כי יכולת ההגנה של התכשיר מפני קרינת UVA שווה לפחות לשליש מיכולת ההגנה שלו נגד UVB (כלומר, מקדם ההגנה=SPF).

אז איך מתגוננים?

בסדרת תכשירי ההגנה ®ALGA MARIS אנחנו מסתמכים על הגנה טבעית ויעילה המבוססת על חלקיקים של תחמוצות מתכתיות: טיטניום דו חמצני (טיטניום דיאוקסיד, TiO2) ותחמוצת אבץ (ZnO). חלקיקים אלה פועלים נגד קרינת UV בשלוש דרכים: הם סופגים את הקרינה, מחזירים אותה ומפזרים אותה. טיטניום דו חמצני יעיל בעיקר נגד קרינת UVB, בעוד הטווח הרחב של תחמוצת האבץ מאפשר לה לסנן קרני UVB ו-UVA כאחד. חלקיקי התחמוצות עטופים שעווה צמחית כדי לשפר את פיזורם ובה בעת להגביל את התגובתיות שלהם. רכיבים אלה אינם מסוכנים לבריאות, בניגוד לכמה מהסננים הכימיים הידועים כמשבשים הורמונליים. בעזרת השילוב בין שני הרכיבים הללו אנו יכולים להבטיח יעילות מקסימלית והגנה מושלמת.
כדי להיאבק ברדיקלים החופשיים, אנו מנצלים את תכונותיה של תמצית האצות הייחודית ®Alga-Gorria, המופקת מאצה אדומה שגדלה בחוף הבאסקי. יחד נוצרת שלישייה מנצחת בעלת יכולות נוגדות חמצון גבוהות, המונעת נזקים עוריים הקשורים ברדיקלים החופשיים.
לחצו כאן כדי להכיר את כל מוצרי ההגנה לשמש שלנו, המתאימים במיוחד לעור רגיש!

דילוג לתוכן